tel510-510-464, 510-510-772

mailkontakt@carforyou.com.pl

samochód zastępczy z OC sprawcy

Wynajem samochodu zastępczego z OC sprawcy

Podobnie, jak w życiu na drogach bywa różnie. Często przytrafiają się nam rzeczy, na które wpływu nie mamy. Stłuczka może przytrafić się każdemu - nawet najbardziej rozważnym z kierowców. Gdy już się nam zdarzy uczestniczyć w kolizji drogowej, do której doszło nie z naszej winy, to istnieje możliwość wynajmu samochodu zastępczego z OC sprawcy. Podróżowanie środkami komunikacji miejskiej nikomu nie jest na rękę, żeby nie mówić o sytuacji, kiedy akurat mieliśmy się wybrać w dłuższą trasę. Dlatego w razie kolizji warto szybko zainteresować się wynajęciem samochodu zastępczego z ubezpieczenia sprawcy.

Komu należy się samochód zastępczy?

Jeszcze nie tak dawno firmy ubezpieczeniowe robiły z tego powodu nie małych problemów, zwłaszcza gdy w grę wchodziły samochody prywatne nie używane przy prowadzeniu działalności gospodarczej. Zmieniło się to wraz przyjęciem przez Sąd Najwyższy uchwały z dnia 17 listopada w 2011 roku, w której było wyraźnie stwierdzone, że zwrot kosztów za wynajem samochodu zastępczego przeznaczonego do użytku prywatnego jest w pełni zasadny nawet w przypadku, gdy poszkodowana osoba ma bardzo dobry dostęp do komunikacji zbiorowej.

Na jak długo można wynająć samochód zastępczy?

Samochód zastępczy z OC sprawcy jest udostępniany poszkodowanej osobie na tak długi okres, jak długo jego własny samochód jest w naprawie. W przypadku szkody całkowitej poszkodowany ma prawo do wynajmu samochodu z ubezpieczenie sprawcy do czasu zakupu nowego pojazdu. Tak stwierdziła ustawa Sądu Najwyższego z dnia 22 listopada 2013. Wcześniej okres ten trwał do wypłaty ubezpieczenia za wyrządzoną szkodę. Nie znaczy to jednak, że okres wynajmu samochodu zastępczego możne przeciągnąć w nieskończonośc, bowiem w przypadku, gdy firma ubezpieczeniowa wykaże opieszałość przy załatwianiu formalności koszta za wynajem samochodu może ponieść poszkodowany.

O czym trzeba pamiętać?

Przy wynajmowaniu samochodu zastępczego z OC sprawcy należy pamiętać, że nie może on być wyższej klasy niż tym, którym poruszamy się na co dzień. Dodatkowo kwota za wynajęcie samochodu nie może być wyższa, niż średnia stawka na rynku lokalnym. Nie można także zapominać, że nie dostaje się pieniędzy NA samochód zastępczy, lecz ZA samochód zastępczy. Mianowicie nie możemy domagać się od ubezpieczyciela pieniędzy na wynajem samochodu. Dopiero wydatki poniesione przez poszkodowanego za wynajem samochodu stają się szkodą, za którą już firma ubezpieczeniowa musi zapłacić. Warto także zachować całą dokumentację liwkidacji szkód na wypadek, gdyby ubezpieczyciel robiłby problemy z wypłaceniem pełnego odszkodowania.

Aktualności