tel510-510-464, 510-510-772

mailkontakt@carforyou.com.pl

Historia Białegostoku sięga połowy XV wieku. Była to wówczas niewielka osada, przez którą przechodził szlak do innych, większych miejscowości. Prawa miejskie zostały jednak przyznane miastu dopiero pod koniec XVII wieku. Białystok jak każde inne miasto w Polsce przechodziło swoje wzloty i upadki. Okres okupacji niemieckiej, a następnie komunizm spowodowały, że miasto straciło swój dawny blask. Parę lat po upadku komunizmu miasto zyskało tytuł stolicy Podlasia. Dzięki temu ośrodek miejski zaczął się rozwijać znacznie szybciej. Dzisiaj Białystok jest nowoczesnym ośrodkiem miejskim, który zachował wielki szacunek do otaczającej go historii i przyrody.

 

Największy ośrodek cerkiewny w Polsce

 Białystok cerkiew

Białystok jako jedyne miasto w kraju posiada 12 parafii prawosławnych. W mieście znajduje się więcej cerkwii niż na całym Mazowszu. Tak liczna grupa wyznawców prawosławia jest skutkiem położenia miasta. Dzięki temu miasto może się pochwalić licznymi zabytkowymi cerkwiami, które robią wrażenie na wszystkich miłośnikach architektury i nie tylko.

Architektura cerkiewna charakteryzuje się licznymi kopułami. Każda pojedyncza kopuła symbolizuje coś innego dla prawosławia:

1 kopuła - symbol Boga

2 kopuły - jako 2 natury Jezusa, ludzką i Boską

3 kopuły - symbol Trójcy Świętej

7 kopuł - to 7 sakramentów świętych

33 kopuły - symbol 33 lat życia Jezusa wśród ludzi

 

Piękne budowle cerkiewne warto zobaczyć na własne oczy, a przy okazji można korzystać ze wszystkich innych uroków miasta.

Wycieczkę do Białegostoku można zaplanować w każdej chwili. Dzięki licznie wyremontowanym ulicom, miasto jest przyjazne dla kierowców samochodów osobowych. Jeżeli aktualnie nie masz możliwości przyjazdu własnym pojazdem to zapraszamy do skorzystania z wypożyczalni samochodów - Białystok. Wynajem pojazdów na czas określony może być idealnym ułatwieniem do zwiedzania miasta oraz okolicznych atrakcji. Wypożyczalnia samochodów - Białystok jest najlepszym wyborem dla osób, które stawiają na komfort jazdy oraz bezpieczeństwo. Pierwszą część naszego artykułu znajdziesz tutaj.

 

Aktualności